Joe

My feedback

  1. 16 votes
    Vote
    Sign in
    (thinking…)
    Sign in with: Facebook Google
    Signed in as (Sign out)
    You have left! (?) (thinking…)
    4 comments  ·  Sensei LMS » Category - Core  ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →
    An error occurred while saving the comment
    Joe commented  · 

    Bumping this idea. We should have the ability to sell individual lessons for a cheaper price point. Original:

    "We are looking for a solution where we can sell independent lessons inside a course where the course outline is divided into lessons and students can buy any lesson they want.
    We have a huge course where we will divide the course into lessons, and inside these lessons there will be the topics (it's three levels - Course -> Lesson -> Topics) sensei only has two levels (Course ->Lessons).
    We only need to show a course, and the lessons under that course, and offer the students the ability to either buy the whole course or the individual lessons inside the course.
    For example, a course has four lessons, we need to have the opportunity to either sell the whole course for $80 or the individual lesson for $20. Users can choose. "

    Joe supported this idea  · 

Feedback and Knowledge Base